Valge tolmpea (Cephalanthera longifolia)

Valge tolmpea on meie käpalistest üks suuremate õitega. Tema õied võivad olla kuni kahe sentimeetri pikkused. Nad on erilised veel oma lumivalge värvuse poolest, on ju enamik meie kodumaiseid orhideesid ikkagi punakad, roosakad või lillakad. Kaunite õite valgel taustal torkab aga eriti hästi silma tolmpea õite huule kollane värvus. See meelitab ligi ka putukaid, kes on selle lille tolmeldajateks. Ka tolmpea õie kuju on veidi erinev enamikest meie käpalistest. Nimelt on nad kellukataolised.

Juba kaugelt torkab silma ka tolmpea õisiku õrnus. Nimelt on tema tavaliselt kuni paarikümneõieline õisik üpris hõre. Seevastu valge tolmpea lehtede välimuse kohta ei saa küll õrn öelda. Neid võik iseloomustada pigem kui mõõkjaid. Selle taime soomekeelses nimes muide just see tunnus välja toodud ongi. Valge tolmpea lehed on pikad ja tugevad, vihmaveerennitaoliselt nõgusad. Neil on ka tugev terav tipp. Eriti iseloomulik sellele lillele on aga lehtede kinnitumine varrele. Nad on nimelt kahe reana teine teisel pool vart, nii et kõik lehed on ühes tasapinnas.

Õite tolmeldajateks on valge tolmpea puhul mitmesugused niidul lendavad putukad. Viimaseid kostitatakse ka magusa nektariga. Kuid tolmpea puhul on märgatud ka sellist huvitavat asja, et vajel võivad idaneda isegi viljastamata seemned. Seega polegi väga hull lugu kui putukad õietolmu iga õie emakale kanda ei jõua. Samas on tolmpeal seemnelise paljunemise kõrval veel ka varuväljapääs olemas. Ta võib paljuneda ka vegetatiivselt.

Vegetatiivse paljunemise jaoks on valgel tolmpeal mulla sees lühike rõhtsalt asetunud risoom. Risoomil on palju harusid ja veel rohkem nööritaolisi pruunikaid juuri. Juured on tihedalt kattunud seeneniidistikuga, mis aitab taimel mullast vett ja toitaineid kätte saada. Risoomiharudel aga tekivad väikesed pungakesed, milledest võivadki uued taimed areneda. Nii näeme mõnikord looduses mitut valget tolmpead kõrvuti. Kui mitu vart aga üksteisel väga lähedal on, siis võib tegu olla ka ühe taime mitme varrega.

Valge tolmpea leidmine on siiski väga harv juhus. See on mõeldav vaid meie läänesaartel ja kohati ka mandri rannikul. Iga valge tolmpea leiu puhul tuleb aga sellest tingimata teada anda looduskaitsega tegelevatele inimestele. Mingil juhul ei tohi aga kasvavat orhideed kuidagi kahjustada.